Setkávání s Antarktidou

Setkávání s Antarktidou

Historie kontinentu – dobývání a výzkum – česká stopa
299 Kč (cena online)
Doporučená prodejní cena 499 Kč
Koupit
Rubrika: 
Rok vydání: 
2022
Formát: 
170 x 240 mm
Počet stran: 
312
ISBN: 
978-80-7485-256-5
Hmotnost: 
1020 g

Reprezentativní kniha uznávaného geografa, polárníka a zakladatele české antarktické výzkumné stanice seznamuje čtenáře s fascinujícím a vzdáleným ledovým kontinentem. Poutavě vypráví o tom, jak se Antarktida vyvíjela, jak se v minulosti měnilo její klima a jak důležitou roli hraje v systému naší planety. Podstatná část publikace je věnována objevitelským a dobyvatelským výpravám prvních výzkumných expedic počínaje Jamesem Cookem. Obsáhleji představuje méně známý, zato však dechberoucí příběh švédské výpravy Otto Nordenskjölda, uskutečněné před sto dvaceti lety do oblasti nacházející se v těsném sousedství nynější české základny.

Významná část knihy je soustředěna na českou antarktickou stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse u východního pobřeží Antarktického poloostrova. Základna, na kterou může být Česká republika právem hrdá, již zhruba patnáct let poskytuje jedinečné a komfortní zázemí vědcům z mnoha přírodovědeckých oborů. Kniha detailně představuje prostředí, v němž se česká stanice nachází, a popisuje její nelehký zrod od hledání vhodného místa přes komplikované administrativní procesy až po její projektování, napínavý transport stavebního materiálu z Evropy a náročnou vlastní stavbu. Stranou nezůstávají ani život na stanici, každodenní práce vědců a hlavní vědecká témata českých expedic.

Kniha umožňuje čtenáři podívat se na Antarktidu očima člověka, který stál u zrodu myšlenky na vybudování české polární stanice, a zároveň člověka, pro něhož se Antarktida stala životni láskou.

Prof. RNDr. Pavel Prošek, CSc. (1940), je významný český geograf a zakladatel samostatné české polární stanice v Antarktidě. Vystudoval odbornou fyzickou geografii a učitelství biologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. V letech 1972–1973 absolvoval jako odborný asistent studijní pobyt na ETH v Curychu, kde se seznámil s polárními klimatickými výzkumy. Zkušenosti z polárních oblastí získal na třech expedicích, pořádaných v letech 1985, 1989 a 1990 na Špicberky. První se uskutečnila ve spolupráci brněnské katedry geografie s Geografickým ústavem Wrocławské univerzity, následující dvě pak v rámci expedic Geografického ústavu Akademie věd v Moskvě, v nichž měla brněnská skupina samostatný program. Poté působil s několika dalšími kolegy z Masarykovy univerzity na polské vědecké stanici Henryka Arctowského na ostrově krále Jiřího na Jižních Shetlandách. V té době se věnovali i hledání vhodného prostoru pro vybudování samostatné české základny. Po nalezení příhodného místa na ostrově Jamese Rosse u východního pobřeží Antarktického poloostrova se Pavel Prošek stal odpovědným řešitelem stavby české vědecké stanice J. G. Mendela v Antarktidě, podílel se na její výstavbě a byl řadu let vedoucím českých vědeckých expedic. V letech 1995–2005 vedl Geografický ústav Masarykovy univerzity. Je členem Komise pro Antarktidu při Ministerstvu životního prostředí ČR a prezidentem Českého antarktického nadačního fondu. Českou republiku reprezentoval na konferencích Antarctic Treaty Consultative Meeting. V roce 2020 mu byla udělena Stříbrná medaile předsedy Senátu a v roce 2021 obdržel pamětní plaketu České geografické společnosti za mimořádný přínos české geografii.